Vítanie žeriavov popolavých sa vydarilo

V sobotu 1.apríla na Deň vtákov sa v obci Senné v okrese Michalovce uskutočnilo tradičné podujatie s názvom Vítanie žeriavov 2017.

Vítanie žeriavov 2017 v Sennom je s veľkým úspechom za nami. Deň vtákov sme oslavovali aj v CHVÚ Senianske rybníky už tradičným podujatím, ktoré sa definitívne zmenilo na veľmi obľúbený festival. Po prvý krát počet návštevníkov určite výrazne prekročil tisícku aj keď je ťažké odhadnúť, koľko presne. Prišli ľudia z celého východného Slovenska, ale aj z Martina, Oravy a dokonca aj z Maďarska. Môžeme sa teda popýšiť najväčším podujatím na Slovensku, ktorého hlavnou myšlienkou a odkazom je pozorovanie vtáctva a ochrana prírody. To hlavné – pozorovanie jarnej migrácie vtáctva na náučnom chodníku „Vtáčím rajom“ – vhodne doplnili sprievodné akcie. V kaštieli bola inštalovaná unikátna zbierka zreštaurovaných historických váh pána Repického, v areáli kaštieľa boli infostánky SOS/BirdLife Slovensko, Zemplínskeho múzea v Michalovciach a Nadácie záchrany a obnovy Senianskeho kaštieľa. Deti mali pripravené tvorivé dielne, kde si mohli vyskúšať plstenie, modelovanie z hliny, točenie na hrnčiarskom kruhu, rôzne hry, mohli sa povoziť na koňoch, zastrieľať si z luku, deti zo základnej školy v Budkovciach  vystúpili s rozprávkovým predstavením O troch prasiatkach a zadarmo mohol každý návštevník ochutnať pečenú rybu a večer po zotmení sme ako prví otvorili sezónu letných kín a pozreli sme si dokument Tomáša Hulíka s názvom Divoké Slovensko, v ktorom dostali výrazný priestor aj žeriavy a Senianske rybníky. Keďže sa očakávala vysoká účasť, po prvý krát malo podujatie aj moderátorku.

Jediné čo celkom nevyšlo a čo nevieme ovplyvniť bol prílet žeriavov. Neďaleko lúky Ostrovik zanocovalo na súmraku len 350 jedincov, ale ľudia mali možnosť pozorovať mnohé ďalšie vzácne druhy vodného vtáctva.

Toto úžasné podujatie sa nám podarilo takto úspešne zrealizovať vďaka pomoci mnohých partnerov a dobrých ľudí: obec Senné, Nadácia záchrany a obnovy Senianskeho kaštieľa, o.z. Medzi riekami, firma Rybárstvo Zemplín, Zemplínske múzeum Michalovce, o.z. Podoby Zemplína, CHKO Vihorlat. Najväčšia vďaka patrí takmer 30 dobrovoľníkom, ktorí počas celej akcie usmerňovali ľudí, trpezlivo sa venovali stovkám návštevníkom na rozhľadniach, pripravovali občerstvenie a pečené ryby, venovali sa deťom, usmerňovali parkovanie (okolo 300 áut a 3 autobusy), pripravovali podujatie už od piatku a upratovali do pondelka.

Veríme, že sa ľudia do „Vtáčieho raja“ budú radi vracať a stretneme sa aj na ďalšom Vítaní žeriavov. Budeme sa snažiť pripraviť opäť krajšie podujatie, ktoré budú ľudia radi navštevovať a zo šírenia osvety budú mať osoh najmä vtáky v CHVÚ Senianske rybníky, pretože ochrana našej najvýznamnejšej ornitologickej lokality je a bude prioritou.

autor: Ing. Matej Repel, PhD., SOS/BirdLife Slovensko

Zdieľať na sociálnych sieťach

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *