Hnojné

MAS_MR_Hnojne História

Prvá písomná správa o obci je z roku 1390 ako Hnoyna, kedy sa o vlastníctvo územného majetku dediny súdili šľachtici z Michaloviec. Ďalší záznam o obci z roku 1419 je s označením obce ako Hnoyna an Rewche, z roku 1808 ako Hnojná, z roku 1920 ako Hnojné; po maďarsky Hanajna.
Patrila panstvu Michalovce-Jasenov. Začiatkom 18. storočia sa úplne vyľudnila. V roku 1715 mala iba 1 poddanskú domácnosť, v roku 1828 mala 22 domov a 209 obyvateľov. V 20. storočí vlastnili tunajšie majetky Sztárayovci. Obyvatelia sa v minulosti zaoberali zaoberali predovšetkým poľnohospodárstvom a pracovali na miestnej píle. Za I. ČSR sa zamestnanie obyvateľstva nezmenilo. V 2. svetovej vojne bola zničená píla. Obec bola administratívne začlenená pod Užskú župu; pred rokom 1960 pod okres Sobrance, kraj Prešov, po roku 1960 pod okres Michalovce, kraj Východoslovenský.

Zaujímavosti

Archeologický výskum odhalil pri hnojnom rozsiahle slovanské sídlisko z 9. a 10. storočia. Sídlisko však nesúviselo s obyvateľmi tejto dediny, ktorá vtedy ešte neexistovala, ale nepochybne s obyvateľmi starého Revišťa- Hnojné neexistovalo ani v prvej polovici 14. storočia, v čase niekoľkých delieb okolitých dedín na panstve Michalovce.

Fotogaléria

Webstránka

www.hnojne.sk

Mapa

[mapsmarker marker=“9″]

Zdieľať na sociálnych sieťach
Uverejnené v Obce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *