Kaštieľ Senné

Národná kultúrna pamiatka kaštieľ Senné bol postavený v 16. storočí zemepánmi Dobóovcami ako kúria, neskôr v 17. storočí  bol prestavaný v duchu renesancie. Šľachtické rody Vécseyovcov a Sztárayovcov ho využívali ako hospodárske sídlo a lovecký kaštieľ pre slávne poľovačky vtáctva. Okolie kaštieľa je do dnešných dní bohaté na vtáctvo, ryby aj chránené rastliny.

 

Kaštieľ Senné je nielen vstupnou bránou do Chráneného vtáčieho územia Senianske rybníky, ale ako stavebná pamiatka je jeden z najstarších a posledný svojho druhu  na Dolnom Zemplíne. Jeho zvláštnosťou sú murované klenby na dvoch poschodiach. Múry hrubé jeden meter pevné ako hrad vydržali všetky povodne, ktoré  každú jar zaplavovali Seniansku depresiu. Vstavané podkrovie je už z čias renesancie  a kúrenie kachľovými pecami, ktoré boli zničené, bolo vyriešené pre každú miestnosť. Krov, klenby, múry aj stavebné detaily  nesú stopy zručných remeselníkov- kamenárov, tesárov, kováčov, murárov. Zastávka na veži kaštieľa v tvare psej či vlčej hlavy má vyrazený letopočet 1678. V apríli 1928 kaštieľ navštívila Irma Sztárayová pochádzajúca z neďalekých Sobraniec, dvorná dáma cisárovnej Alžbety Habsburgskej známej ako Sisi.  Po znárodnení v r. 1945 kaštieľ slúžil na rôzne účely ako škôlka, škola, neskôr pre ornitologické pozorovania. Po r. 1989 mu štát nevenoval pozornosť a kaštieľ chátral, hrozilo mu zrútenie, zánik a zabudnutie. Od r. 2011 na jeho rekonštrukciu dohliada Nadácia záchrany a obnovy Senianskeho kaštieľa, ktorá je zriadená na verejnoprospešný účel ako vyjadruje jej názov. Upozorňuje na historické a kultúrne dedičstvo tohto územia, prispieva k zveľaďovaniu zelene a čistote okolia, podporuje zachovanie prírodných hodnôt a zdravého životného prostredia, pričom prezentuje duchovné hodnoty, iniciuje poznanie a vzdelávanie, rieši neziskové úlohy a ušľachtilé ciele.

Naši predkovia, tí bohatší aj chudobní nám zanechali dedičstvo v podobe Senianskeho kaštieľa. Naučili sa žiť v súlade s prírodou, kaštieľ im poskytoval ochranu aj obživu. Je v ňom zhmotnená ich práca i život. Veď bol miestom, kde sa zberala úroda i seno, lovili kačice i ryby, tu vychovávali svoje deti. Kaštieľ tu stojí celé storočia a je vzácnym klenotom nášho regiónu.

Mapa

[map lat=“48.66533″ lng=“22.03197″ height=“400″ zoom=“12″ type=“ROADMAP“ controls=“mapType“ draggable=““ icon=““ title=““ telephone=““ email=““ www=““ latlng=““][/map]

Zdieľať na sociálnych sieťach

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *