Sliepkovce

MAS_MR_Sliepkovce

História

Prvá zmienka o obci je z roku 1345 Selephke. V ďalšom historickom vývoji sa názov obce menil nasledovne: 1460 Zelepka, 1773 Slepkowecze, 1920 Denešovce, 1925 Sliepkovce. Po maďarsky sa obec úradne nazývala Szelepka. Obec patrila pod Zemplínsku župu, okres Michalovce, Prešovský kraj. Po roku 1960 sa obec začlenila pod okres Michalovce, Východoslovenský kraj.
Obec vznikla ako osada kráľovských strážcov hraníc. Doložená je 1345. Roku 1787 mala 38 domov a 258 obyvateľov. V 18. storočí boli zemepánmi Szirmayovci, v 19. storočí Balassovci a Lobkovitsovci. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom, 1831 sa zapojili do roľníckeho povstania. Pôvodná dedina bola na mieste zvanom Starý valal, zničila ju povodeň.

 

Zaujímavosti
V Sliepkovciach je značný výskyt rôznych druhov vtáctva ako napríklad sýkorka obyčajná, havran čierny či vrabec poľný. V jarnom období každoročne prilietava bocian biely a lastovička obyčajná. Žijú tu aj zdomácnené holuby, ktoré prebývajú na strechách rodinných domov. V Laborci žijú celoročne rôzne druhy rýb a vďaka tomu sa tu uplatňuje aj rybolov. Na lúkach a valoch Laborca voľne rastú rôzne druhy tráv z čeľade lipnicovitých, kapustovitých či ružovitých.

Fotogaléria

Webstránka

www.obecsliepkovce.sk

Mapa

[mapsmarker marker=“18″]

Zdieľať na sociálnych sieťach
Uverejnené v Obce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *