Stretavka

MAS_MR_Stretavka

História

Dnešný názov Stretavka je úradným slovenským názvom obce od roku 1920. Dedina  bola predtým nazývala rôznymi latinskými a maďarskými názvami. Najstaršie písomné správy o stretavskom území pochádzajú už z prvej polovice 13 storočia, kedy územie v cípe riek Uhu a Laborca patrilo k uhorskému kráľovstvu. Stretavský potok aqua Zyrtua sa spomína už v listine z roku 1244, kde jeho horná a stredná časť bola hranicou medzi feudálnym panstvom Michaloviec a majetkami revištianskými. Prvá zmienka o obci je z roku 1266 Zyrothwa. V ďalšom historickom vývoji sa názov obce menil nasledovne: 1317 Kyuszirothua, 1338 Kyuszerethva, 1808 Malá Stretawa, 1920 Stretavka. Po maďarsky sa obec úradne nazývala Kisszeretva. Obec patrila pod Užskú župu, okres Veľké Kapušany, Prešovský kraj. Po roku 1960 sa obec začlenila pod okres Michalovce, Východoslovenský kraj.

Pamiatky

  • kostol postavený v rokoch 1937-1938 za účasti spoluobčanov všetkých vierovyznaní v obci: gréckokatolíci, rimokatolíci, židia, kalvíni. Vysvätený bol 6.8.1939 mons. Pavlom Gojdičom.

Zaujímavosti
Zachovala sa písomná správa z roku 1317, keď v súvislosti s riešením protestu kanonikov Jágerskej kapituly proti Martinovi, jágerskému biskupovi, ktorý zobral časť desiatku od stretavských sedliakov, hoci táto patrila kanonikom. Biskup v roku 1319 túto časť desiatku kanonikom vrátil. Z obsahu týchto správ je dosvedčené, že vtedajšie sedliacke domácnosti v Stretavke žili a boli schopné odvádzať povinné dane.

Fotogaléria

Webstránka

www.obecstretavka.webnode.sk

Mapa

[mapsmarker marker=“20″]

Zdieľať na sociálnych sieťach
Uverejnené v Obce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *