Výnimočný turnaj Jastrabčanov kde nejde len o futbal

Už 37-ročnú tradíciu má futbalový turnaj slovenských obcí, ktoré majú vo svojom názve Jastrabie. Kým v úvodných ročníkoch medzi sebou súperili len štyri tímy, o čosi neskôr sa k nim pridal aj najvzdialenejší súper Trenčianske Jastrabie.

Športovo-spoločenské podujatie, na ktorom sa každoročne Jastrabčania stretávajú, sa stále nesie v priateľskom duchu, a vôbec nejde o to, kto zodvihne nad hlavu putovnú víťaznú trofej.

„Nejde tu iba o futbal, ale o priateľské vzťahy medzi piatimi obcami so spoločným názvom Jastrabie. Najhlavnejšie je, aby sa tu naši hostia cítili dobre, veď aj tak stále zvíťazí len Jastrabie,“ skonštatoval starosta Jastrabia pri Michalovciach Ján Ždiňák, ku ktorému sa pridali aj Michal Džuka (starosta Jastrabia nad Topľou) a Zdeněk Frývaldský (Trenčianske Jastrabie).

„Sme radi, že sme sa po roku opäť všetci stretli na tomto tradičnom podujatí. Chodíme sem stále rád, dôležité je, aby zvíťazil šport a nikomu sa nič nestalo. To je prvoradé.“

História turnaja

Keď sa pred 37 rokmi zrodila myšlienka uskutočniť futbalový turnaj obcí s názvom Jastrabie, málokto z jej autorov veril, že zapustí také silné korene a stane sa spoločensko-športovou udalosťou jednotlivých obcí.

Doteraz 36 uskutočnených ročníkov v striedajúcich sa obciach tomu nasvedčuje. Čo priniesol turnaj za tých 36 rokov?

Dnes s istotou možno tvrdiť, že futbalový turnaj vyžadoval stále veľa námahy, obetavosti, organizátorskej zručnosti nielen od usporiadateľskej obce, ale od všetkých účastníkov. Obrovská sila, ochota, porozumenie všetkých organizátorov umožnili jeho zdarný priebeh napriek mnohým ťažkostiam.

Za 35 rokov došlo k vzájomnému poznaniu a zblíženiu nielen futbalistov, funkcionárov TJ, obce, ale i ostatných občanov obce.

V snahe nezaostať za tým druhým, dochádzalo k obnove športového výstroja či areálov. Boli roky, keď v niektorých obciach (Zemplínske a Vranovské Jastrabie) súťažne futbal nehrali, ale na turnaj sa vždy dokázali zorganizovať a súťažiť. Turnaj sa stal u divákov obľúbeným miestom spoločenského vyžitia.

Niektoré súboje viedli rozhodcovia našej najvyššej futbalovej súťaže. Raritou zostane účasť rozhodcu Vojtecha Christova, ktorý viedol finále majstrovstiev sveta, aby o týždeň nato rozhodoval stretnutia Jastrabčanov bez nároku na honorár v roku 1985 a v ďalších dvoch ročníkoch.

Výsledky jednotlivých ročníkov

1. ročník (1981) – víťaz Jastrabie nad Topľou

5. ročník (1985) – Jastrabie pri Michalovciach

10. ročník (1990) – Trenčianske Jastrabie

15. ročník (1995) – Trenčianske Jastrabie

20. ročník (2000) – Trenčianske Jastrabie

25. ročník (2005) – Trenčianske Jastrabie

30. ročník (2010) – Trenčianske Jastrabie

35. ročník (2015) – Jastrabie pri Michalovciach

36. ročník (2016) – Jastrabie nad Topľou

Čítajte viac: https://dolnyzemplin.korzar.sme.sk/c/7899752/turnaj-jastrabcanov-sa-stal-koristou-domaceho-muzstva.html#ixzz4YHaQdEqF

Zdieľať na sociálnych sieťach

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *