V kaštieli v Sennom rekapitulujú – tohoročné Jánske ohne sa vydarili

Letný slnovrat – Jánske ohne sa konali 24.-26.6.20156 v areáli kaštieľa v Sennom.

DSC_5049_clnkovanieV piatok 24.6. sme začali pracovne a chlapci zo SOS Bird Life Slovensko a Nadácie na záchranu a obnovu Senianskeho kaštieľa sa pustili do stavania móla na Čiernej vode. Také isté bude čoskoro stáť v Stretave, takže zo Senného do Stretavy sa prví nadšenci a deti budú môcť bezpečnejšie člnkovať po Čiernej vode.

Piatkové popoludnie sa nieslo na ľudovú nôtu. Zaspievať nám prišla spevácka skupina Soľanka z Michaloviec, mladá spevácka skupina Drelich z Budkoviec a domáce Seniančanky sa tiež nenechali prosiť. Hosťom bola aj ľudová speváčka pani Eva Hrabková z Prešova – no celkom vydarený ľudový festival!

V predvečer Jána si devy a ženy uvili vence z lúčnych kvetov, aby spevom a tancom oslávili magickú svätojánsku noc pri Jánskych ohňoch. Oslava sa niesla v duchu slovanských tradícií. V túto noc si treba spomenúť na svojich predkov a vysloviť želania….DSC_5132_Devy_na_luke

Sobotný program bol nabitý už od skorého rána. Po rannom cvičení žien „Zdrava“ sa dospelí venovali zaujímavým témam – prednáškam o prírodných a historických pokladoch nášho regiónu- o vtáčom raji v Sennom, hradoch a kaštieľoch dolného Zemplína, diskutovali sme o zdravej výžive ako ju vnímali naši predkovia i o tom kto sme a prečo sme Slovieni. Otázky nemali konca a tak sme si sľúbili, že sa stretneme určite skôr ako o rok. DSC_5112_detske_hryNaše deti si zatiaľ užívali nádherný deň a vnímali šikovné ruky remeselníkov predvádzajúcich svoje umenie. Domáce výrobky boli nielen na predaj, ale aj na zjedenie. Po domácich rezancoch a orechových závinoch pripravených Senianskými babičkami sa len tak blysko. A o tradičkých senianských na pahrebe pečených rybách sa hovorí ďaleko za hranicami regiónu…

Úžasným zážitkom sobotného podvečera bolo zastavenie historických vozidiel a veteránov na dvore kaštieľa v Sennom. V rámci akcie Zemplín Veterán Rallye 2016 predviedli krásu svojich automobilov priamo pred kaštieľom a dotvorili slávnostnú atmosféru. Čerešničkou na torte bola prítomnosť našej herečky Milky Zimkovej, ktorá po divadelnom predstavení v Sennom v monodráme Neveľo nas idze, neveľo nam treba, rozdávala úsmevy pri autogramiáde aj pri jazde na staručkom Forde.

DSC_5282_MZ_FordDozvuky osláv Letného slnovratu doznievali v nedeľu, kedy si deti ešte užívali slnko, vodu a filmy v senianskom kine, dospeláci si pochvaľovali stanovanie v kaštieľnej záhrade a všetci sme si sľúbili stretnúť sa znovu o rok. Kto nezažil, môže sa už teraz tešiť na oslavy Letného slnovratu v roku 2017!

Zdieľať na sociálnych sieťach

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *