1. cyklotúra v regióne dopadla na výbornú

V sobotu 16.9.2017 sa za príjemného jesenného počasia uskutočnila prvá cyklistická túra pod názvom „Spoznaj svoj región na bicykli“. S účastníkmi sme sa stretli v oddychovej zóne Močidlo v Zemplínskej Širokej pri vahadlovej studni. Vyzbrojení dobrou náladou sa 18 cyklistov vydalo proti vetru po hrádzi rieky Laborec do Lastomíra, kde bola prvá krátka zastávka pri tanku, ktorý je symbolom oslobodenia obce. Starosta obce Ľubomír Šipoš celý pelotón srdečne privítal a ponúkol teplé i studené nápoje.  Cesta pokračovala do obce Sliepkovce so zastávkou pri pamätnej tabuli, ktorá je venovaná Mikulášovi Klanicovi,  hrdinovi Malej vojny, ktorý padol v marci 1939 pri obrane Slovenska v bojoch s jednotkami horthyovského Maďarska. Opäť po vrelom privítaní starostu Kamila Mindu a krátkom občerstvení sa pokračovalo do obce Palín. Tam, zas bola zastávka pri dome, kde žila ďalšia významná osobnosť regiónu bibliograf Štefan Ďurovčík. Následne sa pelotón vydal popri rieke Čierna voda do obce Senné, kde ich pedále zaviedli cez kaštieľ do „vtáčieho raja“. Účastníci si  mohli v sprievode Ing. Drahomíry Hlohinovej, správkyni Nadácie záchrany a obnovy Senianskeho kaštieľa, poprezerať obnovené časti kultúrnej pamiatky.

Pri zrekonštruovanej studni už čakal cyklistov starosta Peter Saboslai a prestávku na načerpanie nových síl spestril spevácky zbor „Šeňanki“ . Ľudovými i sakrálnymi piesňami sprevádzali požehnanie a oficiálne sprístupnenie obnovenej studne verejnosti i oddych cyklistov.

Na obdiv všetkých sa na lúke predvádzali aj kravy (Uhorský stepný dobytok),  ktoré už zopár sezón pomáhajú ornitológom so starostlivosťou o chránené vtáčie územie. Po relaxe sa cyklisti vydali po turistickom chodníku k Iňačovskej vahadlovej studni a pokračovali opäť do Zemplínskej Širokej do oddychovej zóny Palinok kde po 35 km bicyklovania si mohli všetci spokojne vydýchnuť a dopriať si výdatnejšie občerstvenie.

Veríme, že týmto podujatím sa nám podarilo spojiť príjemné s užitočným a nadviazať nové známosti i priateľstvá.

Zároveň sa týmto chceme poďakovať všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomáhali pri realizácii projektu, propagácii a aj účastníkom, za výbornú atmosféru. Obdiv patrí aj najmladším účastníkom, ktorí celú trasu bravúrne zvládli.  V neposlednom rade vďaka za finančnú podporu Fondu Karpatskej vandrovky Karpatskej nadácie.

 Budúci rok sa stretneme opäť!

Zdieľať na sociálnych sieťach

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *